Jeigu jūsų kompiuteryje atsirado kompiuterių virusas, būtina jo kuo greičiau atsikratyti. Ar jus domina kompiuterių virusų išvalymas? Kreipkitės į telefonų, kompiuterių ir planšetinių kompiuterių taisyklą Phonefix.lt, mūsų specialistai greitai, kokybiškai ir gera prices atliks visus kompiuterio taisymo darbus!
Techniškai kalbant, kompiuterio virusas yra kenkėjiško kodo arba programos tipas, skirtas pakeisti kompiuterio veikimą ir plisti iš vieno kompiuterio į kitą. Virusas veikia įsiterpdamas arba prisijungdamas prie teisėtos programos ar dokumento, kuris palaiko makrokomandas, ir skleisdamas savo kodą. Proceso metu virusas gali sukelti netikėtų ar žalingų padarinių, pavyzdžiui, pakenkti sistemos programinei įrangai sugadindamas arba sunaikindamas duomenis.
Kitaip tariant, kompiuterio virusai siekia sutrikdyti sistemas, sukelti didelių veikimo problemų ir sukelti duomenų praradimą bei nutekėjimą. Svarbiausias dalykas, kurį reikia žinoti apie kompiuterinius virusus, yra tai, kad jie skirti plisti programose ir sistemose. Kompiuteriniai virusai paprastai prisijungia prie vykdomojo pagrindinio failo, todėl jų virusiniai kodai paleidžiami atidarius failą. Tada kodas plinta iš dokumento ar programinės įrangos, prie kurios jis yra prijungtas, per tinklus, diskus, failų dalijimosi programas arba užkrėstus el. pašto priedus. Pagrindiniai ženklai, kad kompiuteryje gali veikti virusas, yra:
Sulėtėjęs kompiuterio veikimo greitis;
Netikėtai iššokantys langai;
Savarankiškas programos veikimas, pavyzdžiui, programa pati užsidaro arba atsidaro;
Automatinis atjungimas nuo programų, jeigu virusas skirtas trikdyti tam tikros programos veiklą;
Savarankiškas sistemos veikimas, pavyzdžiui, kompiuteris išsijungia;
Savarankiškas elektroninių laiškų siuntimas jūsų kontaktams iš jūsų paskyros;
Pakitęs pagrindinis langas, pavyzdžiui, naujai atsiradusios ikonos.
Skiriami šie pagrindiniai kompiuterinių virusų tipai:
Vietinis virusas (angl. Resident virus). Šiuo virusu užsikrečiama, kai vartotojas pats atidaro programą;
Daugiašalis virusas (angl. Multipartite virus). Šis virusas paprastai būna kompiuterio atmintyje tam, kad užkrėstų kietąjį diską, o vėliau – kitus diskus. Daugiašalių virusų galima išvengti neatidarant priedų iš nepatikimų šaltinių ir įdiegus patikimą antivirusinę programinę įrangą;
Tiesioginio veikimo virusas (angl. Direct action virus). Tiesioginio veikimo virusas pasiekia pagrindinę kompiuterio atmintį ir užkrečia visas programas, failus ir aplankus, esančius šalia autoexec.bat, prieš ištrindamas save;
Perrašymo virusas (angl. Overwrite virus). Perrašymo virusai yra labai pavojingi. Jie gali ištrinti duomenis ir pakeisti juos savo failo turiniu arba kodu. Užkrėsti failai negali būti pakeisti, o virusas gali paveikti Windows, DOS, Linux ir Apple sistemas.
Taip pat skiriami naršyklės užgrobimo virusai (angl. Browser hijacker), žiniatinklio scenarijų virusai (angl. Web scripting virus), failų infekuotojai (angl. File infector), tinklo virusai (angl. Network virus) ir įkrovos sektoriaus virusai (angl. Boot sector virus).
Pirmasis žinomas virusas, paskelbtas viešai, buvo Elk Cloner 1982-ais metais. Jį kaip pokštą sukūrė JAV vidurinės mokyklos moksleivis Richas Skrenta ir išplatino per diskelį, nukreiptą į Apple DOS 3.3 operacinę sistemą. 1986-ais metais pasirodė daug asmeniniams kompiuteriams (PC) skirtų kompiuterinių virusų. Smegenų virusas (angl. Brain virus, sukurtas Pakistane) buvo vienas pirmųjų ir labiausiai žinomų šiuo laikotarpiu. Tai buvo įkrovos sektoriaus virusas, kuris plisdavo į naujus kompiuterius per užkrėstus diskelius.
Kalbant apie kompiuterinius virusus, reikia pasakyti, kad kompiuterio virusai skiriasi nuo kenkėjiškų programų, nors dažnai šie terminai vartojami sinonimiškai. Kenkėjiška programinė įranga yra bendras terminas, vartojamas apibūdinti bet kokią programą ar kodą, kuris yra sukurtas siekiant pakenkti kompiuteriui, tinklui ar serveriui. Virusas yra kenkėjiškų programų rūšis. Jo apibrėžimas apsiriboja tik tomis programomis ar kodu, kurie savaime atkartoja arba kopijuoja save, kad galėtų plisti į kitus įrenginius ar tinklo sritis. Pavyzdžiui, Trojos arklys (angl. Trojan horse) nėra virusas, tai kenkėjiška programa, kuri bando apsimesti kažkuo kitu. Trojos arklys kartais vadinamas Trojos arklio virusu, tačiau šis terminas yra techniškai neteisingi.
Keli žymiausi kompiuteriniai virusai yra:
ILOVEYOU;
Red Code;
Melissa;
Zeus;
My Doom;
CryptoLocker ir kiti.
Pirmosiomis kompiuterių naudojimo dienomis virusai buvo platinami tarp įrenginių naudojant diskelius. Šiais laikais virusai vis dar gali būti platinami per standžiuosius diskus ir universaliosios nuosekliosios magistralės (USB) įrenginius, tačiau labiau tikėtina, kad jie bus perduodami tarp įrenginių internetu. Todėl dažnai parsisiunčiame virusus, kai naudojamės nepatikimomis svetainėmis, siunčiamės nelegalius priedus ar atidarome įtartinas nuorodas.
Kompiuteriniai virusai gali būti platinami el. paštu, o kai kurie netgi gali užgrobti el. pašto programinę įrangą ir plisti patys. Kiti gali prisijungti prie teisėtos programinės įrangos, programinės įrangos paketuose arba užkrėsti kodą, o kitus virusus galima atsisiųsti iš pažeistų programų parduotuvių ir užkrėstų kodų saugyklų. Pagrindinė bet kurio kompiuterinio viruso savybė yra ta, kad vartotojas turi vykdyti jo kodą arba naudingą apkrovą, o tai reiškia, kad pagrindinė programa turi veikti. Taigi, jeigu jūsų kompiuteryje yra virusas, nesinaudokite juo, kol nebus atliktas kompiuterio virusų išvalymas.
Kaip išvalyti virusus iš kompiuterio namų sąlygomis? Ar tai mokama? Kompiuterio virusus galite išvalyti su antivirusinėmis programomis. Jos yra mokamos, tačiau dažnai siūlomas bandomasis laikotarpis. Taigi, kompiuterinių virusų valymas nemokamai kartais yra įmanomas. Norėdami išvalyti virusus iš kompiuterio, turite:
Parsisiųsti ir instaliuoti antivirusinę programą;
Atjungti įrenginį nuo interneto;
Iš naujo paleisti kompiuterį į saugųjį režimą;
Ištrinti visus laikinuosius failus;
Paleisti virusų nuskaitymą;
Ištrinti antivirusinės programos sugautą virusą;
Perkrauti kompiuterį;
Atnaujinti programinę įrangą, naršyklę ir operacinę sistemą.
Tiesa, kiekvienos antivirusinės programos prices gali skirtis. Yra ir nemokamų antivirusinių programų, tačiau jos nevisada pilnai apsaugo nuo įvairių kenkėjiškų programų. Galite imtis papildomų veiksmų, norėdami apsisaugoti nuo virusų:
Nesisiųskite programų iš nepatikimų svetainių;
Nesisiųskite nelegalių filmų ar kitų failų;
Atnaujinkite savo programinę įrangą, programas ir operacinę sistemą;
Naudokite saugų VPN ryšį jungdamiesi prie viešo Wi-Fi;
Neatidarinėkite nežinomų nuorodų ir failų, gautų el. paštu;
Turėti veikiančią antivirusinę programą;
Skaityti, kokių leidimų prašo atsisiunčiamos programos.
Reikia pagalbos su kompiuterių virusų išvalymu? Kreipkitės į Phonefix.lt specialistus, kurie greitai, profesionaliai ir gera kaina atliks visus kompiuterio išorinius ir vidinius remonto darbus!